| anonim_4396 a întrebat:

Salu TPU!
Nu știu ce sa aleg intre industrie textila(design vestimentar) și turism si alimentatie, in viitor vreau sa fiu farmacist sau asistent medical.

2 răspunsuri:
| Adrian_Sarman_1968 a răspuns:

Turism si alimentatie ar fi cel mai bine, la vestimentar nu prea se baga nimeni + ca nu prea te alegi cu nimic daca nu ai pile, pararea mea, sper ca te-am ajutat happy

| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Salut! Conteaza si ce fel de inclinatii ai. La design vestimentar cred ca se cere putin talent intr-ale desenului tehnic si artistic plus ceva inspiratie, deoarece mereu va trebui sa creezi ceva nou, ceva care nu a mai fost facut. Turismul cere cunostinte de limbi straine iar alimentatia talent la gatit si servitul clientilor. Farmacia e frumoasa si aici se cere memorie buna (ceva mai ajuta calculatorul) si capacitatea de a putea ajuta clientii care vin direct in farmacie (fara sa mai treaca pe la medic) sa-si aleaga medicamentul potrivir. Ca asistent medical trebuie memorie buna, dexteritate si rabdare cu bolnavul, plus sa poti fi tare cand el se vaita, sa rezisti sa vezi sange, etc.
La toate acestea trebuie sa vezi ce avantaje si dezavantaje au fiecare si apoi sa alegi ceea ce crezi ca ti se potriveste mai bine. Pentru fiecare domeniu poate gasesti pe cineva care sa te ajute sa te documentezi.
Bineinteles ca dupa ce ai ales, meseria se invata la scoala.
Mult succes in alegere!