| BauBauMyu a întrebat:

Abia am trecut în clasa a zecea și sunt pe profil de științele naturii, dar cu toate acestea, vreau încă de pe acum să mă orientez spre o facultate, așa că nu aruncați cu roșii în mine. Încă din clasa a cincea am vrut să dau la medicină, pentru că îmi place biologia, deși sunt cam paralelă cu chimia( nici măcar nu știu în ce grupă e iodul), iar matematica îmi dă bătăi de cap. Cu toate acestea, am auzit și știu că medicina e grea, iar eu nu sunt genul de persoană care să învețe toată ziua, mai ales să și țină minte materia mult timp. Apoi, după lungi dezbateri, am zis că și Arhitectura, Business sau Relații Internaționale ar putea să fie niște opțiuni, însă pe internet nu sunt multe chestii în care să ți se spună cum e acolo, la cursuri. Deci cum e la ele? Ce ai putea ieși de pe Business sau Relații Internaționale, poate chiar și Limbi Străine, ca să ai un salariu destul de măricel, nu să te miri din ce să plătești facturile și să îți și ajungă de viața de zi cu zi?
Apreciez orice răspuns și mulțumesc! Ofer fundă.

Răspuns Câştigător
| DizzyC a răspuns:

Medicina e grea si daca iti place doar biologia nu e de ajuns.
La fel si Arhitectura (geometrie multa).

E nevoie de un studiu constant pentru ambele pe termen lung (mai ales la medicina trebuie sa fii tot timpul in pas cu noile descoperiri).

Pe partea de Business sau Limbi straine e mai usor sa iti gasesti un job bunicel si nu necesita un efort extraordinar de mare.

As recomanda Limbi straine (engleza/ franceza (sau ce alta limba straina stii+ o limba ciudata) si dupa un master in domeniul economic.

Sau direct Business (orice faculate de stat e ok, grija mare cu cele private - depinde mult de profilul pe care il alegi, ca doar vrei sa inveti ceva, nu?).
Salariul e peste 1500 lei in general.
Pt limbi straine ciudate cunoscute (ceha, poloneza, turca, suedeza si altele) ai bonus de limba.

O alta recomandare e SNSPA din Bucuresti. Uita-te pe site-ul lor si vezi daca te atrage ceva.

Pt. joburi te poti uita si pe ejobs. etc si vezi cam care sunt cerintele firmelor. Aplicatiile din joburi nu se invata in faculate (gen SAP), ci cand te angajezi. In facultate se invata pentru a avea un anumit tip de gandire nu chestii aplicabile la job-uri. Nici la Drept nu se asteapta nimeni sa stii legi. Tre' sa stii unde sa le cauti.