| Varga_Sebi_1999 a întrebat:

Acum sunt pe clasa a 12a si nu stiu unde sa dau la facultate.Ma gandeam sa dau la Stiinte politice la ubb in cluj, dar am auzit ca nu ofera nimic sigur daca nu ai pile si oportunitati.Ma gandeam la academia de politie dar nu ma incanta regimul de acolo.Sunt la uman, deci nu prea am variante.Un sfat va rog o facultate sau ceva care ofera ceva mai clar si sigur happy

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Intr-adevar, nicio facultate nu ofera nimic sigur. Sa nu crezi ca daca faci o facultate o sa iti cada joburile din cer. Foarte putine sunt facultatile care ofera asemenea lucru si in general sunt destul de greu de facut (medicina, academia de politie).

Prin urmare, incearca sa gasesti ceva ceea ce te pasioneaza sau ceva la care te pricepi. In timpul facultatii vei avea diverse oportunitati prin care vei putea demonstra ca esti bun la ceea ce faci, iar in felul asta cineva o sa te remarce si cel mai probabil iti vei gasi un job.

| Varga_Sebi_1999 explică (pentru OoBunnyoO):

Mersi mult!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Varga_Sebi_1999):

Pentru putin. Mersi si eu pentru funda. happy

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio facultate nu ofera nimic clar si sigur... bine academia de politie ofera. In rest esti pe cont propriu. Asa ca tine mai multe de tine decat de facultate.

| Andersen2k18 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci in viata.Gaseste in tine ceva la care te pricepi si iti poti da raspunsul singur. Si desigur trebuie sa te iei dupa piata munci. La oara actuala Medicina, Limbile Straine chiar si IT-ul(poate mai mult) iti pot oferi ceva de viitor.Depinde de tine ce vei alege.

| Gabipn2017 a răspuns:

Drept,Lirere limbi exotice sau finlandeza, norvegiana relatii internationale şi studii europene, turism