| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ai prefera sa pleci din tara sau sa ramai in Romania? Ai cauta un loc de munca sau ti-ai deschide o afacere? Ce ti-ar placea sa lucrezi?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Raman in tara. lucrez intr-un domeniu platit peste medie aici asa ca momentan mie bine.

afacere? asa face, dar nu sunt genul sa risc si nici nu am imaginatie sa tin o afacere in picioare

| Frank51 a răspuns:

Încă nu am ajuns în stadiul de decizie, mai întâi vedem ce salarii pot lua aici, testez câțiva ani, și dacă văd că nu merge bine voi pleca. Nu mi-aș deschide o afacere pentru că nu îmi place acel stil de viață.

| gabicoo a răspuns:

As vrea sa rămân în România! Parlamentar, ministru, secretar de stat, prefect, director de agenție. Orice numai să stau degeaba!
hee hee

| alina2k18 a răspuns:

Mi-ar placea sa lucrez la capsuni sau la zmeurawinking

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

As vrea sa plec din tara sa lucrez si in alt domeniu in afara de armata ca sa vad cum este. Faza naspa e ca in afara de armata, arme si alte porcarii din astea nu stiu sa fac mai nimic si ca necalificat nu-mi convine sa plec. Visez la un loc de munca mai bine platit, la o afacere a mea mai mica ( ca militar nu pot sa am afaceri ), la o familie cand si daca o sa fie...

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

1. Depinde. Cred ca sunt zone ale lumii cu poate mai multe avantaje (depinde cum privesti lucrurile si ce interese ai), insa si Romania mi se pare buna. Sigur, nu e cea mai buna tara din lume, insa mie cel putin mi se pare ca poti face si aici ceva daca iti doresti si muncesti. Inca nu m-am decis, ambele variante au si parti bune si parti rele.
2. Cred ca depinde de domeniu. Inca nu sunt hotarata la unul, insa cred ca e mai bine sa ai o afacere propie si posibilitatea sa iti gasesti un loc de munca in caz ca lucrurile nu merg exact cum iti doresti.
3. Probabil in arhitectura / IT / medicina, nu sunt sigura.

| Gusticel a răspuns:

O sa plec din Romania imediat cum termin facultatea.

Nu, nu o sa imi caut niciun loc de munca. Momentan castig bani fara sa muncesc. Sau poate ca asa mult imi place munca mea incat nu o consider o munca, idk laughing

Dar in viitorul apropiat planuiesc sa imi deschid propria afacere.

| iulianandrei99 a răspuns:

Nu as pleca din Romania fiindca aici m-am nascut, mi-as cauta un loc de munca fiindca sunt posibilitati chiar daca unii zic ca nu esti platit bine in Romania.