| coadadematura a întrebat:

Salut. Ajutati-ma va rog cu niste informatii.
Ma pregatesc pentru probele la Academia de Politie  care se dau in august si am vazut ca in cateva zile MAI scoate in jur de 1500 locuri la concurs pentru angajare directa. Daca ma inscriu si sunt admis la politie din sursa externa zilele viitoare dar in continuare aplic si pentru Acadamie si sunt admis si acolo, pot sa renunt la postul din sursa externa si sa continui spre Academie?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula la incadrarile din sursa externa se cer studii superioare in anumite domenii si daca ai o facultate din cele prevazute la concursul de incadrare nu mai trebuie sa faci Academia de Politie, dupa incadrare vei face un curs.
Doar pentru agenti de politie nu se cer studii superioare si daca esti admis la Academia de Politie poti renunta la postul de agent.