| Andrey_6499 a întrebat:

Salut all! Nou venit! Pt. a deveni ofiter de politie, jandarm sau in cadru armatei de ce este nevoie? Ma refer la vreun institut (si cat dureaza); de tot ce este nevoie. Multumesc.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru a deveni ofiţer de poliţie trebuie să faci Academia de Poliţie la Bucureşti (www.academiadepoliţie.ro ), şcoala de ofiţeri militari ( http://www. studentie.ro/universitati/Academia-Fortelor-Terestre-Nicolae-Balcescu-din-Sibiu-u73 ), jandarm ( http://www.scoalarosu.ro/ ).
Multă baftă.
Pa, pa.

| EUSIATIT a răspuns:

Poti face pentru politist SC de pol la Cimpina 1 an jumate sau la jandarmi [DRagasani] tot atit in armata faci cursuri de 4 luni sa te angajezi dar trebuie sa dai exam pshiholog si probe sportive [ai bareme sunt ff drastice dar daca ai conditie fizica ] e ok bafta

| Andrey_6499 explică:

1. M-am gandit si aleg ofiter de politie. Am inteles ca dureaza 1an jum. Pt ofiter de politie trebuie sa dau anumite probe?

2.De ce nu au voie ofiterii de politie sa fie tatuati?

3. Un salariu aprox pentru un debutant?

Numai bine!

| aleniram a răspuns:

Dacă intri pe : http://www.academiadepolitie.ro/Facdepol/admitere/admitere.html, vei găsi toate informațiile, probe scrise și sportive. Tatuajul nu se "asortează "cu statutul de reprezentant al ordinii, cu sobrietatea de ofițer în general.Respectul se obține prin cunostințele acumulate, printr-o verticalitate și moralitate impecabila, dar si prin prestanță Salariul de început nu va depăși 1800 lei.Mult noroc, căci ai nevoie! Acolo selecția este foarte drastica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall tizule! Ba nici eu nu stiu pentru ca si eu cautam, sorry!