| OlteanuMihaiPvvg a întrebat:

Salut, Am 15 ani si am terminat cls a 8a si nu stiu la ce liceu sa dau, eu vreau ca dupa ce terimin liceul sa ma pot angaja ca laborant-cereale sau ceva de genu, ce liceu si ce profil trebuie sa urmez? Vreau sa iau si licenta de laborant-gradator cereale.

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Nu exista ceva care sa te ajute. Iti pot recomanda stiinte ale naturii (filiera teoretica, profil Real), sau daca vrei o profesionala, exista o specializare pe care o vei alege in timpul liceului legata de controlul calitatii alimentelor. (cauta in brosura educationala sa vezi daca exista la tine in judet aceasta)
Link-ul dat de Sierra1 e util... Un liceu nu iti ofera ce vrei tu, doar te pregateste intr-o oarecare masura.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa ma pot angaja ca laborant-cereale sau ceva de genu, ce liceu si ce profil trebuie sa urmez? "

nu contează liceul deloc, asta contează:

http://www.gradare.ro/autorizare/

| OlteanuMihaiPvvg explică (pentru sierra1):

Da...asta știu, în familia mea mai sunt membri cu functia pe care mi-o doresc, dar sunt mai în vârstă și nu prea mai știu ce studii se mai fac acum pentru această funcție! Mulțumesc oricum!