| Laurik1299 a întrebat:

Salut am 15 ani si sunt pasionat de masini si de condus si as vrea sa ma fac sofer de tir. Stiu ce inseamna sa fii sofer de tir. departe de casa. singur dar intr-un fel sau altul imi place stilul asta de viata avand in vedere ca in joc are rol si o suma bunicica de bani. Evident ca nu ma voi face sofer de tir in Romania unde iei 2, 000 RON unde in Anglia poti face si 3000 lire ( 16, 500 RON)... Imi doresc mult de tot in Anglia sau Canada. As dori sa imi spuneti ce trebuie sa fac ca sa pot conduce un TIR si pe langa asta cum fac sa ma angajez in strainatate. Sunt muncitor de fel si avand in vedere ca asta e pasiunea mea cred ca o sa fie foarte bine pentru mine avand in vedere ca salariul nu este stabil si conteaza cat de mult muncesti si am auzit ca se plateste pe mila / km sau pe ora dar prefer prima varianta. As fi foarte recunoscator si as da fundita aluia care ma poate ajuta pe privat pe skype : laurentiu1299 deoarece sunt foarte curios de fel si nu as vrea sa scriu aici 1000 de intrebari.Multumesc anticipat si Drum bun si sanatos celor care au ales aceasta meserie

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Prima data trebuie sa devii sofer profesionist, sa ai experienta de cativa ani, apoi poti cauta de munca in afara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data astepti sa faci 21 ani, pe urma mai astepti cativa ani sa faci experienta si pe urma vezi tu si cum e cu munca prin afara