| Andr3ibs a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa imi gasesc un job.Sa nu mai depind de parinti.Am scoala dimineata, deci as prefera un job half-time.

9 răspunsuri:
| crst90 a răspuns:

Spalatorie auto(faci bani frumosi). sa imparti pliante/reviste. ori prin supermarket-uri/magazine.

| Brittanie a răspuns:

Bună! Eu îţi recomand postul de ospătar.Baftă!

| alienkros a răspuns:

MDA

| klau123ful a răspuns:

Un job perfect pe la 16-18 ani ar fi. impartit de pliante/reviste

| gazaru a răspuns:

Eeee si tu acum.Ia-ti un post de vanzatoare la magazine

| tudorsad a răspuns:

Este greu sa iti gasesti un job in Romania. Putini mai angajeaza ilegal, iar daca vei lucra legal atunci ai nevoie de acordul parintilor.

Totusi, un job precum: spalatorie auto, impartit fluturasi/reviste, barman/ospatar, poti incerca la o firma de curatatorie (de covoare, haine etc.)... ar putea sa te ajute sa castigi ceva banuti.

Sa nu uiti sa ai grija ca multi patroni nu respecta intelegerile. Unii spun, de exemplu, ca iti ofera 15 lei/zi si de fapt iti dau 10... sau chiar deloc, in cele mai rele cazuri. Sa fii foarte precaut!

Mult succes

| danceisme a răspuns:

Buna! Inceara meseria de:
-chelner
-spalator auto
-vanzator
Su incearca sa-ti deschizi o mica afacere...de exemplu poti vinde bratari facute de tine, iti poti creea un stand de limonada. Sper ca te-am ajutat!wave

| TheAce a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa te angajezi la mec sau kfc. Poti lucra half-time 4 ore pe zi sau part-time 6 ore. Mai poti lucra si ca promoter, impartind pliante si fly-ere. Vara poti lucra si ca ajutor de ospatar, in perioada asta e mai greu intrucat doar vara se angajeaza sezonieri.

| deeadeea111 a răspuns:

Pai ceva nu prea greu cum ar fi vanzator de covrigi