| AlexNdry a întrebat:

Am 17 ani jumate. Nu am mai lucrat nicio data nici unde. Dar imi place bucataria in domeniul asta ma refer, nu stiu sa gatesc nimic dar sunt dispus sa invat. Am un prieten care lucreaza la un hotel renumit si a vorbit pentru mine cu seful lui si sunt sanse chiar mari sa ajung sa lucrez in bucatarie la acel hotel. Dar repet nu stiu sa fac nimic dar amicul meu i-a zis ca is neindemanatic si seful i-a zis ca nu ii pasa ca trebuie sa fie om care sa lucreze. Asta ar putea fi sansa vietii pentru mine. Gen cum sa zic prima mea slujba sa fie la un hotel foarte bun atunci sigur imi va fi bine pe viitor. Sunt foarte emotionat si sper sa nu clachez. Cum as putea sa scap de emotii? Multumesc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La bucatarie vei incepe ca ucenic: pregatirea mancarurilor (curatirea zarzavaturilor etc.) si vei spala vesela folosita.
Dupa un timp vei fi admis treptat si la prepararea mancarurilor.
Daca vei avea deja experienta, dupa un timp vei deveni bucatar, chef etc.
Succes!

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu prea poti sa scapi de emotii, asa e prima oararolling on the floorSincer si pe mine ma tenteaza bucataria.Inainte sa vorbesti cu prietenul tau, trebuia sa fi facut un curs de bucatar, ca sa fi sigur ca stii ceva chestii si nu cred ca o sa te puna pe tine sa gatesti din prima(mai ales daca zici ca nu stii nimic), daca ai ceva noroc, cred ca o sa te puna sa toci/tai legume, dar cel mai probabil o sa speli vase si o sa faci curat.

| ElSueno a răspuns:

N-o sa faci prea multe daca te angajeaza, o sa cureti legume si o sa speli vase.

| Itanul a răspuns:

Crezi ca te va pune la facut mancare de prima data? Te inseli. Pentru asta trebuie sa fii bucatar cu cursuri si diploma. Vei debarasa mese, vei spala vase, vei curata legume, vei da cu mopul pe jos ca sa fie mereu curat-luna. Dar, tot e ceva. Intri si cunosti mediul. Asa vei sti ce sa faci pe viitor.