| MihaiAvram72727sf a întrebat:

Salut, am 17 ani și locuiesc la sat...

Deci chestia e ca eu vreau ca pe viitor sa locuiesc la oras.Dar problema e ca părinții mei nu sunt de acord.

Ei îmi spun sa raman la sat și sa ma mut aici dar eu nu vreau. Vreau un loc cu asfalt..magazine la orice colt...dezvoltare.
Dar ei zic ca sunt prost pentru ca gândesc asa..ca cică o sa mor de foame la oraș. Asa cum fac toți.

Ca mna la sat mănânci mancare bio și trăiești ieftin..la oraș mănânci chimicale și e totul scump.

Ce pot sa fac? De plecat oricum o sa plec.Dar de convins nu stiu dacă am cum sa-i conving... știți ce pot face?
Sau sa rămân la sat?

Voi ce credeți ca e cel mai bun lucru pe care pot sa-l fac?

3 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

De ce trebuie sa ii convingi? E viata ta si faci ce vrei. Odata ce implinesti 18 ani parintii nu mai au nicio putere legala asupra ta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E viata ta, PLEACA! De aia satul trebuie sa dispara, pentru ca cel putin jumatate dintre cei care stau acolo sunt tinuti de saracie sau de atasamentul anormal fata de o familie care nu poate procesa realitatea contemporana. E viata ta, si doar de tine depinde sa faci mai mult decat toti cei de dinaintea ta. Iti tin pumnii!

| helpforyou a răspuns:

Daca iti doresti atat de mult sa pleci si este al tau vis si dorinta, te sfatuiesc sa pleci.
Le explici parintilor ca trebuie sa ai propriile experinete astfel incat sa iti asumi atat esecurile cat si bucuriile. Le spui ca daca o sa ai o viata neimplinita la tara ei nu isi pot asuma aasta in locul tau.

Viata ta, deciziile tale, experientele tale.

Succes.