| gazaru a întrebat:

Salut.Am 17 ani si ma gandesc sa termin liceul si sa dau la Jandarmerie.Trebuie sa iau BAC-ul si altceva ce ar mai trebui?
E careva care stie ce calitati imi trebuie? orice e nevoie.Multumesc

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Pentru început trebuie să iei BAC-ul. să fii apt fizic şi psihic, să ai o condiţie bună şi să treci de proba fizică ( eliminatorie ) şi de probele scrise ( tot eliminatorii ).
Trebuie să te înscrii şi să susţii probele de admitere la Academia de Poliţie ( durează 3 ani şi ieşi cu gradul de ofiţer ) sau la una dintre şcolile de subofiţeri ( Fălticeni sau Drăgăşani ).
După ce te înscrii vei susţine o vizită medicală, examen pshiologic, examen fizic şi examen scris ( română, istorie, limbă străină ).
Şcoala de Subofiţeri durează 2 ani, iar gradul pe care îl ai când absolvi reiese şi din denumire ( adică subofiţer ).
După ce termini vei fi repartizat, în funcţie de medie şi de locuri, la unul dintre IJJ-urile din ţară.
Aştept şi alte întrebări.
Baftă!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Bac-ul si scoala de subofiteri, cel putin.

Ca sa nu mai vorbim de fizic.Nu te duci la jandarmerie cu 1.60 si 50kg incaltat.