| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 18 ani, am trecut clasa a12a si as vrea ca in aceste 2 luni sa lucrez. Eu ma gandeam sa ma duc la Carrefour din Veranda (e aproape de gara, cu trenul o sa ajung la munca). Dar acum nu stiu cum e cu contractul daca e perioada nedeterminata stau 2 luni (vara) si dupa imi dau demisia ca sa ma duc la scoala...
Dati-mi si mie niste idei daca se poate.
Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti angaja si pe perioada determinata, de 2 luni, bineinteles daca si angajatorul accepta.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Noi nu avem de unde sa stim asta. Trebuie sa te interesezi la Carrefour-ul unde zici ca vrei sa lucrezi.

Daca erai minor, nu se punea problema de contract. Plecai cand vroiai tu. Avand insa in vedere ca esti major, totul depinde de firma. Te duci si le explici cum sta treaba. Ca va trebui sa pleci peste 2 luni etc.

Si eu am lucrat in perioada de vara 2 ani la rand la aceeasi firma ca si minor si nu s-a pus problema de vreun contract.

Bafta! happy