| Căluț a întrebat:

Salut! Am 19 ani și sunt mecanic auto fără experiență, începător sau ucenic mecanic, nici eu nu știu exact unde să mă clasific. De ce spun asta? Pai, încep cu mica mea poveste despre domeniul auto și cum a început totul. Am făcut școală profesională la un liceu auto, practică la service-uri auto nu prea mă prindea, chiar dacă îmi plăcea mult, spun asta deoarece mecanicii de acolo nu ma lăsau să fac mai nimic, chiar dacă îmi băgăm nasul, asta pana în ultimul an de profesioanală unde m-am dus la o reprezentanță Ford, a venit pandemia și nici acolo nu am făcut mare brânză, am stat acasă, fiind elev, pentru că scoli închise, etc. După ce am terminat liceul m-am dus la ei dacă vor sa ma angajeze, eu fiind palete, la modul ca nu știam sa fac nimic, practic că teorie aveam habar cu ce se mănâncă, m-au angajat, un an am fost dat din mecanic în mecanic până luna trecuta, unde au început să-mi dea mașini pe propria răspundere, atât turisme cât și utilitare, fac revizii, discuri, plăcuțe, lichid de frana și mai bâlbâi cu amortizoarele pe față. Întrebările mele sunt.
1. Fac prea puțin pentru vârstă și experiența care o am? (am făcut 19 ani în iunie și m-am apucat la 18 și câteva luni)
2. Am un salariu de 13 milioane net +400 lei tichete de masă. Mie mi se pare cam mic.
Chiar nu știu ce sa fac, as vrea sa avansez, sa învăț sa fac și alte lucruri, da îmi e greu sa plec, chiar dacă am salariu pe care îl am, unul foarte mic, m-am învățat cu colectivul. Zic ca vreau sa avansez deoarece la reprezentanța care lucrez 90% facem revizii și plăcuțe. As mai sta 1-2 și după aș pleca, gen să fiu bazat pe puținul pe care îl știu sa fac, nu sa ma duc în alta parte și acolo să bâlbâi. Cam atât, păreri?
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De ce nu pleci din tara? Sant tari europene care platesc destul de bine mecanicii 2000 - 2500€ pe luna si te invata la inceput. Beleste ochii si emigreaza asa cum am facut eu, ciobanii din tara nu sant in stare sa invete pe altii

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu faci prea putine, asa capeti experienta.
O sa ai destul timp sa inveti.
Meseria se fura, nu se invata.
Dupa ce capeti mai multa experienta, poti sa te ridici si cu pretentii...
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

1. faci suficient pentru expperinta de incapator, pe care o ai.
2. banuiesc ca vrei sa spui 1700 lei (nu milioane), fiindca milioanele vechi au iesit din uz acum 10 ani si va trebuii sa inveti sa vorbesti corect, despre bani.
Salariul este foarte normal pentru un ucenic incepator, care abia acum incepe sa practice.
Vei avansa numai daca dovedesti sefilor tai ca esti un muncitor capabil, care executa toate operatiunile care i s-au dat, corect si rapid.
Momentan esti tinut sub observatie, tocmai pentru a se vedea daca esti capabil si daca merita sa te promoveze si sa-ti mareasca salariu, ori sa te dea afara. Nimic nu se va intampla sub 1 an de zile de cand esti la orice loc de munca.
Asadar, da-ti toata silinta sa faci lucurile cat mai bine si mai corect, ca sa ai o sansa de servici acolo si sa primesti o marire de salariu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Nu, e ok.
2. Da si nu. Iti ajunge sa iesi la suc si sa-ti iei haine, dar nu sa devii independent.

Daca vrei sa avansezi, trebuie sa cauti un service multimarca, unde se apuca de probleme mai serioase. Tu probabil nu ai experienta la constatari si reparatii motoare, cutii de viteza samd.
In prezent gasesti foarte multa mecanica pe YouTube. Iti las cateva canale bune, de unde ai ce fura:
https://www.youtube.com/channel/UC7cWvb4eg8_o1GaguxGAQZQ
https://www.youtube.com/channel/UCA0a8AN-MoCftxIBnRXf4-g
https://www.youtube.com/user/ScannerDanner

| relian a răspuns:

Cred ca nu esti pregatit,nu stii bine partile componente ale unei masini si cum functioneaza.
Daca stii teorie foarte bine,daca poti arata toate piesele de la o masina si ce face fiecare,atunci vei avea si curajul sa te bagi la orice problema,nu doara schimbat frane si rahaturi de astea.
Eu am invatat la scoala teorie,bineinteles cu toate motoarele pe masa,cu fiecare piesa pe masa,cu fiercare piesa sectionata,deci neau invatat tot de la a la z.
Bine eu nu am invatat astea la liceul mecanic sa fiu mecanic,dar nu conteaza asta,conteaza ca m-am bagat prima data la o masina de-a mea la care nici mecanicii vechi,sau aia de la dealer nu se bagau.
Adica mi-am reparat masina singur,chesti de motor si tot ce tine de el.
Probabil nici nu esti atata de indemanatic,sa zic asa sa stii sa surubaresti orice.
Sint de astia care schimba frane,cauciucuri,ulei dar numai aia stiu, is destui, la nivelul ala au ramas, asta pentru ca probabil nu au abilitati mai mari de atat.
De tine ce sa zic nu stiu cum esti, dar daca spui ca ai mers de la un mecanic la altul si nu s-a prins mai nimic, cam naspa zic eu.

Răspuns utilizator avertizat
| ruddy a răspuns:

Nu irosi timpul, baga la cap cât mai repede apoi rupe usa în alta parte pe bani mai mulți
După vreo 4 ani de experienta și dat interesul, dacă nu îți oferă nimeni macar 1000 euro net atunci ar fi bine sa iti deschizi propriul service.

| BumiWolfie15 a răspuns:

După părerea mea chiar faci prea puține și mai ai multe chestii de aprofundat, dar ești foarte tânăr și de aceea pot înțelege.
Salariul ăla e chiar minimul net pe economie, deci îmi pare rău de tine. La banii ăștia dacă plătești chirie ți-ar mai rămâne doar să nu mori de foame. Să nu mai discutăm de vacanțe sau economii pentru zile rele.
Te sfătuiesc să nu pleci de acolo, deoarece deocamdată asta ar fi singura ta posibilitate de a evolua și a învăța pe gratis. Să o fentezi bine. Când consideri că ai devenit mult mai bun în domeniu și ai experimentat destul începe să îți cauți alt job(full-time) pe specializarea asta. Să nu se prindă ceilalți colegi. Te scuzi ca să mergi la interviuri cu minciuni d-alea de gen "A murit o rudă de a mea ", dar nu profita prea mult să nu îl superi pe șeful tău. Să nu îți dai demisia până nu te angajează sigur.

| intrebcenustiu a răspuns:

La prima intrebare, nu, nu faci putin pentru varsta ta, e ok.
intr-adevar, slariul e cam mic dar cam asa e la inceput peste tot, daca zici ca iti place colectivul eu ti-as recomanda sa mai stai 5-6 luni pana sa mai prinzi experienta si dupa sa le propui o marire sau sa pleci in alta parte