| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,am 20 de ani, am lucrat într-un restaurant 3 ani, a fost frumos mi-am făcut prieteni etc..ieri a fost ultima zi,am decis sa plec la lucru în străinătate,din cauza banilor,să-mi strâng și eu niște banuti, să-mi fac un rost în viata. Am un asa regret ca plec, asa un sentiment foarte urat, stiu ce ma așteaptă, dar nu am ce face, voi ce spuneți, am făcut bine? ..Eu zic ca da, nu pot sa stau in același loc de munca toată viata și sa trăiesc de pe o zi pe alta, un sfat ceva pe viitor?
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut bine. Oamenii vin si pleaca daca esti om misto iti faci prieteni peste tot

| zurick a răspuns:

Oricât de egoist ar suna, trebuie să-ți prioritizezi propria viață. Așa că da, e o decizie bună. Daca chiar îți sunt prieteni, păstrezi legătura cu ei indiferent că ești în altă țară.

| Alverto a răspuns:

Să știi că vei fi dezamăgit daca te aștepți că va fi lapte și miere. Daca nu reușești să te abții sa cheltui in prostie sau mai e o metoda proasta a românilor: strâng cât mai mult și după cheltuie totul într-o lună în România, daca nu reușești să nu cheltui in prostie te vei întoarce așa că nu trebuie să îți faci griji de prieteni. In schimb daca ești calculat și îți notezi efectiv tot ce cheltui pe foaie sunt șanse să ajungi bine și în același timp sa tii legătură cu prietenii tai.

| Hope1992 a răspuns:

Da,cand traiesti pe o zi pe alta dezvolti anumite insecuritati si ce te faci cand o sa apara probleme care necesita mai multi bani?
O sa fie greu, mai ales daca mergi singur sau cu niste straini, dar asa e viata. In orice etapa te desparti de oameni. Daca te-ai inteles asa de bine poti sa te vezi cu ei cand te intorci prin tara, desi nu o sa mai fie acelasi lucru.
Mult succes in noul drum si sper sa te realizezi si sa ajungi in punctul in care iti doresti!

| Katoky a răspuns:

Hello!
Așa se întâmplă în viață, e normal să evoluezi și e normal să ai sentimente contradictorii când alegi ceva care îți schimbă stilul de viață cotidian radical. O să te obișnuiești cu decizia. Trebuie doar să ai încredere în tine, iar prietenii pe care îi ai, dacă chiar sunt prieteni o să te suștină și o să rămâneți în legături bune după plecarea ta.
E o decizie matură ceea ce ai ales, pentru că ai realizat că e loc de mai bine.
Îți doresc mult succes să-ți îndeplinești obiectivele, nu te panica și nu îți umple mintea de lucruri negative, niciodată nu ai de unde să ști cum e mai bine dacă nu încerci.