| Butoiash a întrebat:

Salut, am 20 de ani si am trecut anul 3 la cadastru(sau urmeaza daca iau sesiunea de toamna) dar vreau sa renunt la asta deoarece am fost fortat de familie sa merg aici. Acum as vrea sa urmez ceea ce vreau eu sa fac, respectiv sa lucrez in domeniul mediului si prima idee care mi-a venit a fost sa lucrez la garda de mediu. Insa nu am gasit prea multe informatii legate de cerinte sau ce fel de joburi sunt acolo, de ce facultate am nevoie(aia de inginerie a mediului presupun). Vreau sa stiu care sunt pasii pentru profesa la garda de mediu. Va multumesc mult

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu laughing
Cadastru are legătura cu ingineria mediului, chiar mai multă legătura decât ți-ai imagina tu.
Dacă vrei sa lucrezi la mediu e indicat sa fii inginer.
Deci cel mai inteligent lucru pe care l-ai putea face tu e sa termini facultatea asta, chiar dacă nu îți place și ți se pare greu, ce naiba mai ai puțin, apoi faci masterul la ingineria mediului sau ce vrei tu, ceva care are legătura cu mediul. Te poți angaja foarte bine și așa, ba din contra probabil ai fi mai avantajat decât cei care au făcut facultatea propriu-zisa, o sa ai pe lângă specializarea aia și specializarea de inginer geodezic (sau cum se numește, nu mai știu acum).
Dacă renunți la asta sa te duci la ingineria mediului nu ai făcut nimic, nu merita sa pierzi timpul așa.