| Yohei a întrebat:

Salut! Am 20 de ani si in 2020 mi-am pierdut vederea cu un ochi. Am trecut printr-o perioada mai grea (depresie, tribunal, spital), iar acum vreau sa incep sa ma angajez undeva, dar nu stiu unde, nu stiu la ce ma pricep si am senzatia asta ca, daca vreau sa ma angajez, nu o sa ma primeasca din cauza problemei mele. Aveti vreun sfat ceva? Chiar am nevoie. Multumesc!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi la ajofm ce sanse iti ofera ei

Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca ti-ai pierdut vederea la un ochi, te poti angaja la foarte multe locuri de munca!

Unde NU este recomandat sa lucrezi?
In toate locurile periculoase, unde vederea tri-dimensionala (mai ales aprecierea exacta a marimii si distantei) este imperias necesar, fiind pericol de accidentare!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din ce cauza ti ai pierdut vederea, ca ai mentionat cuvintul tribunal, ai avut un accident? Cel care ti a provocat acest handicap a platit despagubiri tie? Esti fata sau baiat? Sanatate multa.

| Yohei explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai, am fost la un magazin, din sat la nimeni, si erau cativa oameni acolo, printre care si un,, prieten,, vech, i si erau cam,, obraznici,,. Proprieterul magazinului vazand asta, i-au dat pe toti afara, inchinzand magazinul, dupa ce am iesit afara, (tin sa mentionez ca nu aveam treaba cu niciunul) am vazut ca ei incep sa se ia la harta, si eu am vrut sa i ocolesc si sa merg acasa, atat tin minte de atunci, ca venea unul lovit la mine, si dupa m-am trezit in spital. Sunt baiat, si da, toti au platit pentru despagubiri, din ce au spus toti in tribunal, s-a gasit si pe, si acum sta frumos rsoana care era cea mai implicata, (acel prieten) iar acum sta bine mersi intre 4 pereti. Multumesc mult, sanatate multa si tie!

| Dismally a răspuns:

Probabil nu te pricepi la nimic momentan, dar poti invata in timp, ori la locul de munca ori faci un curs de calificare inainte. Am cunoscut mai multe persoane cu probleme similare si si-au gasit de munca fara probleme.

| Antimanele104 a răspuns:

Nu e nici o problemă dacă ai vederea ok cu un singur ochi. Am o prietenă care este fix în situația ta, i-am făcut refferal și este angajată bine mersi.
Ba chiar mai mult, este și artistă, desenează și face niște comics-uri destul de amuzante.
Mult succes!

| Sorinelz1 a răspuns:

Cu siguranță găsești loc de munca, n-ai treaba!

Dacă vezi cu celalat, slava lui Dumnezeu.

Dumnezeu sa te ajute frate.

Pace.