| RobertRobert55 a întrebat:

Salut,am 21 de ani și sunt in anul 3 la facultate..mai am un an în afară de asta,dar deja simt ca nu mai pot psihic, ma obosește teribil, multa practica si multa materie de invatat.Desi stiam în ce mă bag am făcut-o mai mult pentru părinți..am avut un mare necaz în viața mea, o persoană draga mie mi-a decedat, sora mea si de atunci stau foarte prost cu nervii si răbdarea. Mi se pare ca pierd timpul si mi-as dori altceva ..as vrea sa am o perioadă în care să mă liniștesc fără să mă mai consum din cauza facultății, nu cred ca tatăl meu ar înțelege, ar spune că am ajuns până aici si e păcat, dar eu sunt ca nu mai pot.Ce pot face?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu in primul an de facultate am crezut ca dezertez (eram la armata). Au trecut de atunci peste 40 de ani, acum sunt la pensie si-mi pare bine ca n-am dezertat. Un pic de vointa si gata. Si mie mi-a murit tatal pe parcursul facultatii. Nici n-am reusit sa-i vad decat mormantul ca eram la 600 Km. distanta si cu trenul...

| PogChamp a răspuns:

Daca esti batut in cap si bleg poti sa ai 10 facultati si nu te baga nimeni in seama.
Academia e corupta pana la maduva, orice imagine de prestigiu a fost calcata in picioare de sistemul impus de androneasca, cine inca mai are impresia ca facultatea te face superior e detasat de realitate sau un parazit social cunoscut sub numele de bugetar.
Foloseste-te de conexiunile ce le-ai facut si incearca sa gasesti o nisa in care sa prosperi.
Poti sa faci cerere sa ingheti anul la secretariat, insa nu garantez ca o mai termini cand te trezesti ca esti singuru ramas ce nu a promovat.