| roby223 a întrebat:

Salut,am 24 de ani și pana acu am lucrat în producție ( sortat, etichetat, controlat, împachetat legume sau piese de mașini) și ca și comisionar/distribuitor ( unde pregăteam marfa pentru diferite hoteluri și restaurante). De curând mi s-a oferit șansă de a-mi face o meserie. Având în vedere ce am muncit pana acum ce meserii exista în domeniile respective.
Mulțumesc anticipat

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce șansă ți s-a oferit, în ce meserie?
O meserie presupune o califacare specială, care se obține printr-un curs de calificare într-o instituție școlară și uneori prin calificare directă la locul de muncă, exercitând direct meseria respectivă sub îndrumarea cuiva care este calificat.

| roby223 explică (pentru sadrian46):

Exact asta... Mi s-a oferit șansa de a merge într-o școală unde pot sa ma calific într-o meserie aleasa de mine, mai târziu calificare și la locul de munca pe baza a ce am muncit pana acum. Dar nu prea știu ce meserii exista în domeniile respective

| sadrian46 a răspuns (pentru roby223):

Nu am auzit să existe calificări în ambalarea de produse și- sau în livrarea lor. Așa că, dacă există o școală, ar trebui să întrebi tu ce meserii pregătește și să alegi din acelea.
Astfel, dacă ai informația, ce face acea școală, ce meserii, atunci te putem ajuta să alegi dintre ele.