| anonim_4396 a întrebat:

am 3 intrebari.
1. am fost zilele trecute la scoala sa imi scot diplomele si as vrea sa ma angajez. ma pot duce direct la firma la care vreau sau trebuie printr-o firma de recrutare neaparat?
2. ce CV trebuie sa prezint eu daca nu am mai lucrat niciunde?
3. care sunt ocupatiile/meseriile pe care le poti practica in cadrul unui supermarket?
multumesc happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde ai aplicat si cine te a contacta. In general firmele de recrutatri nu fac decat sa iti faca legatura cu angajatorul. Interviul si prezentarea CV se face direct la firma.

in general daca nu ai experienta atunci treci in CV studiile, eventuale proiecte la care ai facut parte, participari la concursuri, diplome castigate (gen un test de limba straina), actiuni de voluntariat ceva.

daca nu ai nicio calificare in general de lucrator comercial (asezi marfa in rafturi, stai la casa de marcat, primesti marfa in depozit)

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si pot sa ma duc direct la firma la care vreau sa ma angajez sau trebuie prin firma de recrutare neaparat? cineva spunea ca trebuie prin firma de recrutare...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare firma are propriul sistem de angajare. Unele folosesc firme de recrutare altele nu. Tu aplici la posturile care le au libere si vei fi chemat la un interviu. Firma de recrutare nu face decat sa te puna in legatura cu angajatorul si atat