| 9999999999hhshsjsh a întrebat:

Salut, am ajuns in pragul in care trebuie sa imi aleg o facultate, m-am gandit la cateva dar am vazut si un program de studiu numit,,Administratie publica", am cautat pe net am vazut diferite raspunsuri cum ca ai putea ajunge avocat, consilier juridic, politist. intrebarea mea e urmatoarea, chiar e adevarat? Adica poti ajunge sa lucrezi in politie cu o asemenea facultate?

Răspuns Câştigător
| newaccountbye a răspuns:

Da, este posibil sa lucrezi in politie cu o diploma de licenta in Administratie Publica. De fapt, multe institutii publice cauta candidati cu experienta in administratie publica pentru a ocupa pozitii in cadrul politiei sau altor institutii guvernamentale. Cu toate acestea, trebuie sa iei in considerare ca exista si alte optiuni pentru absolventii de Administratie Publica, cum ar fi cariere in administratia publica locala sau centrala, organizatii non-guvernamentale, sectorul privat sau chiar politica. Este important sa iti urmaresti interesele si sa iti dezvolti abilitatile in timpul facultatii pentru a-ti creste sansele de a obtine un loc de munca in domeniul pe care il doresti.