| Nikolaus a întrebat:

Am cateva intrebari!

1) Sunt la stiinte ale naturii. Lamuriti-ma cu ceva. Normal eu dau teza la 2 materii la alegere din fizica, bio si chimie. La bac cum este? Am citit ca dau bac doar din UNA la alegere. Asa sa fie?

2) Am auzit ca daca ma duc la olimpiada de biologie (si iau ceva la nationala) nu mai dau admitere la medicina. E adevarat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

1) Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

2) "VII. Înscrierea şi înmatricularea olimpicilor se va face pe baza listei M.E.N., care va fi comunicată secretariatelor facultăţilor.

UMF "Carol Davila" acceptă pentru înscriere fără examen de admitere, candidaţii care au obţinut distincţii (premiile I, II, III, premii speciale) la Disciplinele Biologie, Fizică, Chimie, la Olimpiadele şcolare internaţionale recunoscute de către M.E.N. De asemenea, cu aprobarea Senatului UMF "Carol Davila", sunt acceptaţi pentru înscriere şi laureaţii locurilor I, II, III, menţiuni şi premii speciale la Olimpiadele Naţionale la disciplinele Biologie, Fizică şi Chimie recunoscute de către M.E.N. În ambele situaţii este vorba numai de laureaţii Olimpiadelor ultimilor 2 ani şcolari (2013 – 2014 şi 2014– 2015)." - SURSA = Metodologia de la linkul :
...prilie.doc

http://www.ucd.ro/......itere-2015

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Am terminat si eu acest profil anul trecut, deci poti avea incredere ca-ti voi raspunde corect. Teza, intr-adevar, se dadea la matematica si romana + 2 materii la alegere din 3 (fizica, biologie si chimie). La BAC vei da, pe langa romana si matematica, din una singura, la alegere. Recomand biologia. Legat de admiterea la medicina, parca am auzit si eu ceva legat de asta, insa doar atat. Mai multe informatii nu pot sa-ti ofer.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1) La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!