| beneamin a întrebat:

Salut Am cules afinele cu piaptanu dar piaptanu pe care il am eu aduna si afine coapote si ne coapte in plus si frunze care imi zice cum pot alege afinele in afara cu mana.
Poate imi da-ti si niste video-uri

Răspuns Câştigător
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Trebuie sa culegi de acolo de unde sunt coapte. Frunzele se indeparteaza manual, dar daca scuturi continutul vasului in care le pui, frunzele ies la suprafata. Daca sunt prea multe necoapte, e o mica problema. Ori le scoti manual, ori astepti sa fie coapte mai bine si apoi bagi plugu' in ele.