| KindKid17 a întrebat:

Am dat bacul, il iau cu 7.50-8 si ceva. Nu e o nota rea, dar nici wow. Unde sa dau mai departe? Voiam intr-o structura militara, dar nu pot intra din cauza unei operatii. Unde sa ma orientez? M-am gandit la drept sau constructii masini. Am terminat la profil mate-info.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai in primul rand: CE iti place sa faci? Asta e cel mai important.

Daca ai terminat mate-info, du-te in IT sa lucrezi ca programator. In cativa ani o sa depasesti un medic sef de sectie, daca esti bun, e cel mai bine platit domeniu din RO.

| KindKid17 explică (pentru Cosmin86):

Da, am uitat sa specific asta. Nu imi place informatica deloc! Imi place sa comunic cu oamenii, sa fiu activ, nu inchis!

| Cosmin86 a răspuns (pentru KindKid17):

Pai si ca programator comunici, daca lucrezi la Adobe spre exemplu o sa comunici zilnic cu echipa lor din state + cu alte echipe.
Da la drept, fa-te avocat/procuror, daca iti place foarte mult comunicarea si in special manipularea big grin

| Ineys a răspuns:

Programare/inginerie ceva nu te atrage? Acolo se face malaiu la greu.

| AC4S4 a răspuns:

Du-te unde iti place tie. Sunt sigur ca in 4 ani de liceu ceva trebuie sa-ti fi placut.

| Sonia822 a răspuns:

Orice de la Politehnica, aproape orice. Iesi inginer. Si la drept daca poti, si rezisti. Sa fie de stat.