| RecKinul a întrebat:

Am doi veri care se descurcã greu cu serviciu. Au plecat şi prin strãinãtate dar nu au ştiut sã se gospodãreascã. Acum au peste 40 de ani şi au doar 8 clase fãrã nici o calificare. Ce sfaturi sã le dau ca sã-şi gãseascã un serviciu mai bun? Ce calificãri poate face cineva care are doar 8 clase?

4 răspunsuri:
| Eusunt132 a răspuns:

Sa se duca in Constructii in Anglia vreo 3 ani, iar cu bani stransi ar trebui sa isi deschida fiecare un Magazin/Florarie/magazin de haine, unde-va la tara!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este foarte greu sa dam sfaturi, foarte greu sa ne dam cu parerea.
Daca pana acum nu s-au "gospodarit" de acum incolo... nici ca o sa o faca. Sau hai sa zicem, putin probabil.

Ar trebui in primul rand sa gaseasca un loc de munca, orice ar putea sa le ofere o carte de munca si o pensie chiar si... foarte mica dupa. Orice ban este bun pana la urma, in situatia de fata.

Pe langa asta, desi nici de investit nu este tarziu, ar putea sa invete sa isi stranga banii, sa economiseasca si sa se descurce cu ce au, pana se pun pe picioare.

Nu prea stiu ce sa mai adaug. Le urez foarte multa bafta!

| StrongHeart a răspuns:

La 40 de anisori nu stiu ce ar putea sa faca daca nu s-au maturizat pana acum.Dar, cum se spune, speranta moare ultima.
Ce lucreaza in prezent?
Exista scoli profesionale unde pot sa se formeze ca bucatari/mecanici auto, etc.
https://cursuridecalificare.ro/cursuri-bucuresti-ce-curs-pot-sa-urmez

| NunuNini a răspuns:

Se pot face cursuri de calificare prin AJOFM. Sa-si aleaga un domeniu in care cred ei ca se descurca.