| protozoidzZOOM a întrebat:

Salut, am intrat la 2 facultăți si nu știu pe care sa o aleg :
Administrație publica sau Științe politice?
Care e mai "ușoară"?
Știu nu exista facultate ușoară, însă prin ușoară ma refer unde nu se face economie și mate.
Care e mai de "viitor"?
Voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| aaanamariaaa a răspuns:

Cred ca ar fi mai util dacă ți ar răspunde cineva care are ceva cunoștințe în domeniu sau care urmează una dintre facultăți, eu nu urmez niciuna dintre acestea, insa am o prietena care a făcut la Uaic Iași FSSP ( filosofie și științe social politice iar apoi a făcut masterul de administrație publica) lucrează, însă pe post de studii medii, ca administrator, dar ca și cum chiar de ai chiar de n ai avea facultatea tot nu ar conta. Nu as ști ce sa iti zic. Probabil administrație publica ar fi ceva mai de viitor și mai realist, asta doar dacă nu te fascinează și pasionează politica. Încearcă macar un an și vezi cum e, dacă nu, poți anul viitor sa mai încerci la alta facultate, în caz ca nu iti place. De viitor este, cam orice meserie este de viitor, probabil te referi și dacă e plătită, iei în jur de 3000lei, alte domenii sunt mult mai plătite (mai ales la stat). Încearcă totuși administrație publica și poate chiar o sa iti placa. Bafta!