| BezeaToxica a întrebat:

Am intrat la liceu la filologie-franceza si am cateva intrebari: 1. Ce pot sa ajung daca iau bacul(in afara de profesor)2. Daca se poate sa ma transfer la Stinte Sociale, o sa fie mai bine si dc(ce pot sa ajung in afara de judecator)? Funda!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
1. Ca să fii profesor trebuie să faci facultate, da?
2. Te poți transfera printr-o cerere motivată! Bine sau nu, tu vei știi.
Ca să ajungi judecător după liceu, indiferent de profil trebuie să urmezi cursurile Facultății de Drept, apoi admitere la Institutul Național al Magistraturii!
Pa, pa.

| zuzualina a răspuns:

CU BACUL NU AJUNGI NICI PROFESOR, NICI JUDECATOR!

Pentru toate astea, e nevoie de minim o licenta obtinuta dupa ce termini o facultate...

| dann50 a răspuns:

E fix pix fara facultate. Nu o sa ajungi niciuna din ce ai spus tu doar cu diploma de bac.

| BezeaToxica explică (pentru dann50):

Deci e bine sau nu?

| dann50 a răspuns (pentru BezeaToxica):

Nu vreau sa iti distrug visele, dar abia isi gasesc un post in ceea ce ai spus tu cei care tocmai au terminat facultatea. Doar cu bacul luat te poti duce sa lucrezi la banda. Judecator. o spui de parca e asa usor. La facultatea de drept daca nu ai relatii puternice, bani sau esti extrem de bun ( ma indoiesc ca este cazul tau deoarece crezi poti ajunge asa ceva doar cu diploma de bac ) nu ai nicio sansa.