| numesiprenume0 a întrebat:

Am nevoie de cateva pareri sau sfaturi... Ce parere aveti despre profesia de asistent medical? Merita sau nu sa urmezi o cariera ca asiatent?
Intreb asta pentru ca sunt in ultimul an de liceu si as dori sa fac o postliceala sanitara. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asistent medical.
Nu poți să evaluezi de acum nivelul de salarizare pe care îl vei avea când termini dta facultatea. Poți să știi de pe acum este că este salar fix, se adaugă gărzile de noapte și că va crește lent dealungul anilor de carieră. Va fi suficient pentru un trai modest, fără pretenții și aspirații prea înalte.
Respectul la locul de muncă nu este automat, ți-l câștigi prin profesionalism, compasiune cu cel bolnav, pe care dacă nu o ai va trebui să o dezvolți.
Efortul intelectual? La un moment dat meseria devine rutină, dacă nu te implici. Efort fizic va fi, nopți de gardă, etc. Dacă ești comod și indolent nu este pentru tine.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă pentru tine să merite o carieră?
Bani suficienți, bani mulți? Altceva?
Care sunt criteriile tale ca să merite?

| numesiprenume0 explică (pentru sadrian46):

Salariu, respectul de la locul de munca, nivelul efortului(atat fizic cat si intelectual)...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca poti fa facultatea de medicina, ai dreptul la buget si nu platesti nimic daca iei nota buna la admitere. La postliceala se plateste tot si nu este decat...o postliceala.