| bumzii a întrebat:

Am nevoie de ceva sfaturi din partea voastra. Sunt la medicina, in anul 3. Cand era in liceu, mama m-a impins sa ma duc la facultatea asta. Eu imi doream muuuult la finante banci. Am intrat, totul e ok si frumos. Problema mare e ca ma chinui. Nu e vb de restante, ca nu sunt singura. Dar ma chinui. M-am gandit ca, din toamna, sa ma duc la fsega la UBB Cluj. Ce sa fac? Ma vad de exemplu, lucrand intr-o banca. Ca medic, ma vad un medic de familie, si cam atat. Nu mi-as dori alta specializare. Ce sa fac? Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

In viata recomandat este sa faci ceea ce iti place nu ceea ce vor altii sa faci ca ''asa-i bine'' in opinia lor.
Deci renunta la facultatea care nu iti place si du-te la finante banci. Urmeaza-ti visul.happy Este mai important.Nu conteaza numai banii, faima, cariera etc conteaza si este VITAL sa faci CE ITI PLACE.Fiindca munca facuta cu pasiune si placere e o bucurie, satisfactie, implinire si nu o corvoada, un chin sau o rutina.

Alege sa faci si sa studiezi ce iti place, indiferent de parerile celor din jur.E viata ta, alege TU sa faci ce iti place.

Succes maxim.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Renunti, facultatea de medicina este extrem de grea, gandeste-te ca mai ai inca 7 ani de chin daca nu o faci din placere... si asta nu e o meserie care sa o faci din obligatie