| xZer0x a întrebat:

Salut, am nevoie de un raspuns de la cineva care are macar putina experienta: am facut in liceu Free Pascal si vreau sa ma apuc de alt limbaj de programare pentru ca nu sunt multumit cu Pascal, m-am gandit la C++ sau Java, si aici apare nevoia mea de ajutor, ce sa aleg? care e mai usor? care e mai util? si in care pot dezvolta joculele mai usor?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut, in afara de mici proiecte de facut acasa, gen tetris... jocurile din ziua de astazi de pe PC nu se mai fac demult in C/C++. Ci pentru asta se folosesc diverse engine-uri grafice care si-au demonstrat stabilitatea.

O sa mai gasesti jocuri facute asa poate pe aplicatiile mobile. Dar si acelea sunt relativ rare... facute de o persoana intr-un timp acceptabil.

Pascal sau free pascal... sunt niste limbaje moarte. E un fel de greaca veche. Nimeni nu o mai foloseste... desi se stie cat de cat de ea.

In general nu vei reusi sa ajungi sa dezvolti jocuri (chiar ti-ar trebui pasiune adevarata pentru asta). Acolo problema nu este limbajul ci algoritmii fac legea. Asa ca daca tii sa faci ceva de "performanta"... nu te baga in asa ceva... programare de jocuri.

Adevaratii bani vin din aplicatii de business in general. Si mentenanta. Probabilitatea sa castigi bani din aplicatii de business este mult mai mare decat cea in care faci jocuri.

Gandeste-te intali la ce vrei sa faci in afara de jocuri. Repet... limbajul nu mai e important acum. Ci librariile cu care vei lucra. Sa stii sa le folosesti.

E o abordare complet diferita...

2 răspunsuri:
| Username55 a răspuns:

Mai util e C/C++ dar joculetele le poti dezvolta mai bine in Java.
Este doar parerea mea;-)!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi sa treci la C/C++ daca nu ai cunostinte de programare orientata obiect.

Jocuri poti dezvolta in ambele, cu performante mai mare pe partea de C++. Dar daca ajungi in momentul in care vei crea jocuri, limbajul nu va mai fi un impediment