| Zzzargo a întrebat:

Am nevoie de un sfat in legatura cu viitoarea mea profesie.Mai devreme m-am interesat despre IT, adresand intrebari tot aici, pe TPU.Mi-am dat insa seama ca mai am o pasiune:armele.Cu foc, in special.Cu cativa ani in urma mi-am facut un "atelier",unde construiam si testam armele mele:la inceput sabii,arcuri si scuturi din lemn, apoi am inceput sa prelucrez metalul si am ajuns la simple pusti cu foc, fara vreun mecanism complex ca cel cu bolt sau cu parghie.Sunt pasionat de acestea si visez sa tin macar in maini un Winchester model 1886.
Chestia e insa, cum as putea sa am un loc de munca legat de pusti? De dorit, in Romania. Exista vreun profil la liceu/colegiu pentru asa ceva? Facultate?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Meseria armelor. Liceu militar. Dar fiind cetățean al Republicii Moldova. nu poți face liceu militar în România.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Ai putea să devii un instructor la un poligon de tragere sau să lucrezi undeva în armata, politie sau jandarmerie, căci se mai fac trageri la poligon. Părerea mea este că nu există un asemenea liceu sau facultate, dar poate mă înșel. Dacă ești pasionat in adevăratul sens al cuvântului de arme, participa la o emisiune din străinătate, de exemplu de pe Historywinking.