| AlexandruIulian69 a întrebat:

Am niste curiozitati. Care este diferenta intre politist, jandarm si mascat? Care este mai preferabil pentru o persoana ocupata care nu are timp de pierdut dupa ce isi termina programul. Si o ultima intrebare primesti bani pentru chirie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Atat Politia cat si Jandarmeria au mascati. Diferenta dintre polițiștii normali si fortele speciale (mascatii) este ca acestia din urma intervin in cazuri exceptionale, pentru a neutraliza infractori deosebit de periculosi, inarmati si agresivi.

Niste diferente:
- Politia are mult mai multe atribuții decat Jandarmeria
- Politia poate face investigatii, poate urmari penal, in timp ce Jandarmeria nu poate. Jandarmii sunt doar forte de ordine, nu se ocupa de infractori, ci de oameni care atenteaza la linistea si bunastarea publica.
- Politia are trupe speciale (mascati) mult mai bine pregatite decat cele ale Jandarmeriei. Se numesc SIAS si sunt pe locul 5 in lume!

Facts:
- Forțele speciale sunt foarte PROST PLATITE
- Politia e mult mai puternica decat Jandarmeria, atat legal cat si dpdv al pregatirii.
- Un jandarm obisnuit e ceva mai bine pregatit decat un politist obisnuit, insa la trupe speciale Politia e mult superioara.
- Politistii obisnuiti sunt antrenati si pregatiti sa actioneze in 2, Jandarmii in 6-7-8.

Toti mascatii fac parte dintr-o institutie: Politia, Jandarmeria, SRI, DIICOT etc.
Daca nu esti dispus sa iti risti viata, sa lucrezi foarte mult, sa fii chemat din timpul liber, NU alege Politia/Jandarmeria.
Programul e interminabil uneori, iar salariile mizere comparativ cu efortul.

Daca simti ca trebuie sa fii Politist, daca vrei din suflet, atunci fa-o!

Da, primești bani de chirie.

Pentru orice alte intrebari legate de organele legii, poti sa-mi scrii.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mascatu si jandarmu e tot una iar politaiul e pielea pulíí batut de infractori si prost platit. Mascatu lucreaza in grup

| Plato a răspuns (pentru mgtow):

Vorbesti pe langa.

| mgtow a răspuns (pentru Plato):

Haa? Cam asa e mai farfurie (nicname.ul tau in spaniola inseamna farfurie) toti tiganii bat politaii si mascatii lucreaza mana in mana la servici.

| Plato a răspuns (pentru mgtow):

Eh, asta crezi tu.

| mgtow a răspuns (pentru Plato):

Mai documenteazate si vei vedea.