| VecinaDeLa3 a întrebat:

am niste intrebari:este adevarat ca, cu psihologia nu faci nimic in viata si ca nu se face nimic in facultate? cat castiga un psiholog? poti face foamea cu psihologia?

Răspuns Câştigător
| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Sincer? eu inca sunt minora, nici nu am terminat generala daramite liceul si totusi vreau sa devin psiholog.imi place mie ceva la aceasta meserie pentru ca ma simt mai aproape de om, ceea ce eu uneori eu nu am avut parte.Si o fac pentru placere, ca imi place, nu ca se castiga, ca poti duce foamea din aceasta meserie.blah.blah
Imi place si atat.sunt de parere ca atata timp cat ma simt bine practicand ceea ce imi place pot sa fac orice...sa ies din cea mai adanca groapa...sa fiu inglodata in datorii si totusi, cu banii castigati de pe urma meseriei sa ma descurc gandinduma mai ales la faptul ca fac ceea ce imi place.
poate ca nu o sa ma luati in seama pentru ca sunt prea mica, probabil ca 13 ani nu este o varsta la care sa iti dai cu parerea in acest caz, insa si la mine in familie se intampla la fel.
cum ai mei nu au avut conditiile de a merge la scoala si a invata(asa cum noi le avem azi)nu pot sa faca ceea ce si-ar fi dorit.si lucreaza din greu, pentru un pumn de bani, facand ceea ce nu le prea place insa consolati de faprul ca statul cere mult de la toti(nu da nimic in schimb), dar mai ales de faptul ca copii lor trebuie sa aiba un viitor mai bun, sa faca ce le place...parerea mea

1 răspuns:
| funnymantm a răspuns:

DA si NU. depinde de ce ramura alegi.
Deci sunt 2 parti imense. Din pacate acum nu imi aduc aminte denumirea(inca sunt la cafeaua de dimineata, e dezastru cu mine in aceste ore de "dimineata" )
Daca te duci pe partea de terapie da mori de foame dar sunt cai.
deci faci facultatea, master terapie, psiho drama, supervizare, toate terapiile de grup, individuale, de familie. In 15 ani ai voie sa practici big grin deci e naspa. dar poti face proiecte care din nou e naspa pentru ca depinzi de stat. daca totusi prinzi finantare de la Phare sau Europa atunci hai ca mai merge. etc etc E naspa rau. multa munca degeaba
Cealalta optiune ar fi pe partea stintiifica de cercetare, criminalistica etc unde nu lucrezi efectiv cu un om ci cu un grup sau cu statistici.
ACUM. depinde ce vrei de la psihologie. Daca vrei bani atunci te duci si te angajezi doar cu facultatea la o agentie de turism sau emigrari etc etc. unde faci chestionare oamenilor care pleaca din tara. simplu si multi bani
uite ce fac eu: termin facultatea, master in Formare, intre timp definitivat in invatamant. termin masteru, si fac o asociatie de formatori. si nu ma mai complic.
Deci ti-am spus, depinde ce vrei. o carieira unde toata viata te cunosti si experimentezi chestii geniale sau bani unde stagnezi ca toti restul. big grin
cunosc oameni care inca mai sunt la formari de 30 ani incontinu si nu au murit de foame.
psihologia se regasteste in absolut orice domeniu. pe orice cale o ia omul eu indic si recomand macar facultatea pentru dezvoltare personala