| mtw123 a întrebat:

Salut.
Am o aşa-zisă problemă. Din motive personale nu am putut urma o carieră în armată, pompieri, jandarmerie, poliţie. Am ales o facultate, nu mi-a plăcut şi am renunţat. Problemele spuse la început incă persistă şi durează în jur de un an să scap de ele. Acum, nu prea ştiu ce să decid. Să încerc să urmez din nou o facultate sau în timp ce scap de problemele respective să mă pregătesc pentru admitere la poliţie, jandarmi, armată sau pompieri. Sunt destul de indecis şi aştept nişte sugestii.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Rezolvăm problemele. Ai mesaj privat.
2. Te decizi ce vrei să faci în viață.

| Wr3nch a răspuns:

Pai si daca nu stim care sunt problemele cum brei sa te ajutam?

| mtw123 explică (pentru Wr3nch):

Sunt probleme personale de care nu pot spune oricui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o idioțenie. Înțeleg ca sistemul românesc de învățământ mai mult "decade" decât să ajungă la performanță... atât din partea studenților cât și din partea profesorilor universitari și ai doctorilor.

Concret, ai ales o facultate și ai renunțat. Asta indică faptul că, te-ai folosit din plin de liberul arbitru. Și respect asta!
În armată, nu-ți recomand. Dacă ai renunțat la o facultate, la care tot ceea ce trebuia sa faci era să stai atent la cursuri, ei bine, în armată lucrurile stau diferit. Dacă nu ai urmat un liceu militar, o să șteargă cu tine pe jos. Lucrurile nu stau diferit nici în alte țări.

Dacă ai condiție fizică, voință, INTELIGENȚĂ, o minte puternică și activă, care e deschisă la orice oportunitate, atunci probabil că o să reușești.

Depinde numai de tine, fă ce-ți place! Sau lasă pe cineva apropiat să te evalueze dacă ești apt pentru o carieră militară sau în poliție.

Cât despre "probleme", dacă sunt de natură medicală/estetică, și nu de natura mentală, mai mult ca sigur o să reușești.

| Alexandru250201 a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci unde iti dicteaza inima dar nu uita si creierul cu tine

| Cannibal a răspuns:

Nu există probleme, există doar soluții.
De ce să mai faci vreo facultate când îți dorești atât de mult să dai admiterea la poliție[...]
Luptă pentru visul tău, pentru ceea ce îți dorești căci poate într-o zi o să regreți că nu ți-ai urmat visul.
Uită-te puțin în jurul tău imposibil să nu cunosți oameni cu probleme mult mai mari și atunci o să realizezi că de fapt acele "probleme" sunt atât de mici. Succes!