| Mika1871 a întrebat:

Salut, am o dilemă destul de mare: am terminat facultatea de mecanică si vreau să stiu daca e posibil s ă mă transfer la o alta in anul 3(telecomunicatii). Mă poate ajuta cineva cu sfaturi (obiectele pe care trebuie sa le echivalez, proceduri...etc). Multumesc mult pentru atentie!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai TERMINAT facultatea iniţială, NU te mai poţi transfera la alta!
Poţi intra la altă facultate doar prin examen de admitere ( ca orice alt candidat )...

Dacă NU ai fi terminat facultatea şi urma să treci în anul 3 la prima facultate, atunci se putea să te transferi în anul 3 la altă facultate - evident, în anumite condiţii!

Toate cele bune!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la mecanica la electronica? :O
Trabuie sa faci toate cursurile specifice, incepand cu anul I.
Examenele comune pot fi recunoscute, dar sunt putine.

| Mika1871 explică:

Am terminat specializarea mecatronica, iar obiecte comune cu etti am facut: analiza matematica, algebra, mate.-speciale, 4 obiecte cu fundal "electronic"(programare si electronica aplicata am invatat singur). Momentan lucrez dar imi doresc mult sa am diploma aia de la etti; nu stiu sigur daca trebuie sa platesc primii doi ani la taxa(6000 ron) echivalati din examenele pe care trebuie sa le dau---oare voi fi scutit de taxa primilor doi ani? ...anul 3-4 nu e problema ...este destul de dificil cand faci alegeri pripite cu privire la studii... Va multumesc!

| neutrino a răspuns (pentru Mika1871):

Decat sa te complici inutil ( oricum un astfel de transfer nu este posibil), mai bine este sa faci un master in noua specializare.

| Mika1871 explică (pentru neutrino):

Te referi la un master in mecatronica?

| neutrino a răspuns (pentru Mika1871):

Nu, ma refer la master in electronica-telecomunicatii.