| Hdhdj a întrebat:

Salut! Am o intrebare importanta si as vrea sa raspunda doar cei in cunoștiință de cauza. Dacă urmez faculatea de Drept din cadrul Universității Titu Maiorescu am aceleași șanse de angajare profesională ca si cei de la UNIBUC sau Brașov sau ASE?

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu se uita nimeni pe diploma lol. Sa ai bani sa iti deschizi cabinet, sau sa nimeresti la o firma buna cand esti stagiar si te=ai scos.

| Frank51 a răspuns:

Din câte am înțeles e bătaie mare pe profesia asta, am auzit că majoritatea se reprofilează.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pe diplomă scrie același lucru, deși Unibuc are cea mai bună reputație și restul sunt apă de ploaie în comparație cu ce militărie e acolo. Doar vreo 10% din cei care fac facultatea profesează, oricum, important e să-ți dai silința, oriunde ai fi.

| Hdhdj explică (pentru supadeceapa):

10 la suta in general? Sau 10 la sută doar la Titu?

| supadeceapa a răspuns (pentru Hdhdj):

În general. În avocatură locurile teoretic sunt nelimitate, dar pentru restul sunt scoase la concurs în fiecare an un număr limitat de locuri în toată țara, 24 notari, 200 judecători etc. Acum gândește-te că numai la Unibuc sunt +500 studenți într-un an... și nu se ocupă mereu toate posturile.

| Catalin77945 a răspuns:

Ma totul tine de tine, daca tu stii cand dai examenul pe post sa faci ce trebuie acolo te angajezi daca nu nu, pana la urma nu tine mereu neaparat de facultate, tine mai mult de competenta individuala