| MihaelG a întrebat:

Am o întrebare! Mai ales dacă sunt persoane care au cunoștințe în acest domeniu mai bine! Ca să devin bucătar ce abilități trebuie să am? Dar pentru chelner? Va mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ca si bucatar e logic ca trebuie sa stii sa gatesti sa ai gust sa ai simtul estetic bine dezvoltat sa iti placa in primul rand si sa stii gastronomie...La chelner chestile de baza servit la masa luat comanda debarasat masa interactiunea cu clientu pentru nemultumiri sau multumiri si nota dar trebuie sa inveti sa servesti cumsa duci la masa cumsa vorbesti

| maryjane11dd a răspuns:

Pentru bucatar nu stiu, dar la chelner trebuie sa stii mice en place urile pe de rost, adica arta aranjarii meselor, sa stii sa servesti sa ai stabilitate sa nu iti cada tava din mana sau orice alt obiect, sa stii sa debarasezi sa fii obisnuit cu statul in picioare si stresul sau sa te obisnuiesti repede. Din punctul meu de vedere sa fii ospatar nu e asa usor, eu sunt la profilul turism si alimentatie pe partea de alimentatie, fac aranjarea mesei si servitul zi de zi, cateva ore, pot spune ca este extrem de obosit, dar sa stai 12-17 ore asa.