| Toni1p000 a întrebat:

Salut. Am o întrebare săptămână viitoare am evaluare la locul de munca pe desen tehnic. Știu toate simbolurile in afara de unul.e un cerc ca și asta ○ și mai are unul în interior. Dacă știe cineva și poate sa ma ajute. mulțumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Face parte din clasa tolerantelor de forma si pozitie

Se numeste "Toleranta la concentricitate si coaxialitate" (TPc)

Are nevoie de baza de referinta (A, B, etc)
O poti indica si direct, fara litera, vezi ca ai in documentul de mai jos un exemplu (pagina 71 jos).

https://www.nuclearelectrica.ro/wp-content/uploads/2017/03/desen-tehnic.pdf

pagina 69

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

De fapt e toleranța la concentricitate și coaxialitate