| PopândăuIRătăcit a întrebat:

Am o mica dilema. Anul acesta termin liceul pe profil de matematica-informatica. Majoritatea colegilor care se gandesc serios la un viitor si la o facultate serioasa, merg pe ideea de job ca si programator. Totusi, pe mine nu ma prea atrage acest gen de loc de munca cat mi se pare destul de static, fara prea multa libertate si destul de latent. Ceea ce imi starneste interesul insa este managementul. Am tot incercat sa aflu informatii utile de pe internet, dar mai greu ceva concret insa. Mi-ar placea foarte mult sa am un loc de munca mobil, flexibil in sensul in care sa-mi permita sa ma desfasor exact cum am nevoie, sa am libertatea de a-mi aranja cerintele de lucru, sa-mi permita sa lucrez cu oameni, sa coordonez proiecte, sa pun la cap planuri de bataie, sa distribui sarcini si sa imi tina in priza tenacitatea. Totusi, nu sunt inca sigur de ceea ce presupune acest domeniu mai in detalii, desi ma gandesc ca abia la facultate voi afla mult mai amanuntit. Tin sa precizez ca vreau sa urmez o facultate in Danemarca, in conditiile in care imi voi exersa foarte bine limba engleza, voi face mult mai multa practica decat oriunde in Romania, voi avea acces la Internship-uri oriunde in lume si ocazia sa lucrez cu tot felul de oameni si in cadrul diferitor companii unde imi voi putea aplica capactitatile si informatiile. Mi-ar placea foarte mult sa va citesc opiniile in legatura cu acest subiect si sa ma ajutati cu cateva informatii despre cat de cautat si convenabil in ochii vostri este acest job.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Proiectul este minunat, stii bine ceea ce doresti sa faci, ramane doar sa demonstrezi ca esti capabil de asa ceva.

2 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Mai putin cautat decat cel de programator, dar daca revii in tara cu studii facute in afara ar trebui sa ai un oarecare plus. Ca programator castigi si mai multi bani, facultatea e grea dar dupa ai beneficii. Si nici nu e o meserie atat de grea precum cred unii, mai greu e doar la inceput.

| Nostradamuss a răspuns:

Fara facultate esti limitat la cariera