| Steevee a întrebat:

Salut! Am o mică dilemă... La anul încep clasa a 8-a și îmi doresc ca, din clasa a 9-a să mă duc la „Colegiul Național Iași". Problema este că eu sunt din Suceava și ar trebui să stau la cămin. Deci... știe cineva cât costă cu cantină cu tot și dacă sunt condiții bune. Am nevoie și de părerea voastră, credeți că merită? Adică am auzit păreri foarte împărțite și aș avea nevoie de un „eșantion" mai mare de persoane. Mulțumesc mult dacă vă faceți timp să răspundeți!

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

1. Nu stiu cat costa cantina, cel mai bine suni la secretariat.
2. Am facut gimnaziul si iti pot spune ca nu e WOW. Da, profesorii sunt excelenti (cu 3 exceptii - mai exact engleza si sport, nu dau numele profesorilor) si chiar foarte bine pregatiti, insa severi. Personal, cred ca de la o simpla ora cu profesorii de aici poti invata multe. (nu doar ca materie) Insa colectivul lasa de dorit. Daca vrei sa inveti si nu te deranjeaza marginalizarea e ok, insa sa stii ca nu e totul roz in materie de colegi. (manele, tigari, alcool, droguri, sarcini nedorite, batai...) Depinde insa de colectiv, daca eu am avut unul nu foarte bun nu inseamna ca totul e urat la acest liceu. Am intalnit si colegi foarte faini (unii chiar m-au invatat multe), insa si cativa nu tocmai ok. Din nou, depinde doar de tine. Daca te intereseaza invatatul merita 100%, insa sa nu te astepti sa zboare notele de 10 sau sa fie totul perfect. Daca ai alte intrebari te pot ajuta cu mare drag.

| isemilia a răspuns (pentru isemilia):

Ca sa expic, fiindca recitind raspunsul cred ca ceva nu a avut sens. Noi am avut 3 profesori de sport. 2 dintre ei nu mai predau (de aceea nu am rezonat cu 3 profesori de la 2 materii), iar ultima profesoara este foarte de treaba. Profesoara de engleza e o persoana ok, insa sa nu te astepti sa inveti engleza la ore. (in general e un fel de pauza prelungita). In rest, toti profesorii pe care i-am cunoscut au fost super. (chiar nu am alte reprosuri)
*nu am dat numele profesorilor in mod public.

| Steevee explică (pentru isemilia):

Mulțumesc încă o dată, dar, după toată experiența ta la acest liceu, doresc să știu dacă ar merita ca eu să învăț acolo, sucevean fiind. Nu doresc să pară ca iau peste picior, dar aș dori să aflu și o opinie obiectivă, afirmativă sau negativă. Îți mulțumesc extraordinar de mult...din nou!