| NonZarek a întrebat:

Am o problema serioasa, adica vreau sa imi raspunda sau daca este o persoana care vrea sa vorbeasca cu mine despre asta.

Urmeaza sa caut un liceu de facut, nu vreau orice liceu,
Mie imi plac bani si as vrea(dupa ce termin liceul) sa pot sa muncesc la ceva care sa poata sa imi aduca bani pe care pot sa pun deoparte o parte din ei pentru am deschide un restaurant sau ceva la care sa fiu eu propriul sef fara sa mai fiu sluga, intrebarea mea este, ce liceu ar trebui sa urmez pentru a putea avea un loc de munca cu un venit mare?
Si daca tot suntem la categoria asta, cine stie cum de oamenii normali au masini scumpe? ma uitam pe olx si vedeam ca au romani masini de 50.000 euro, masina visurilor mele este nissan gt-r, daca cineva poate sa imi raspunda la intrebari as fi foarte multumit!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In zilele noastre nu liceul iti deschide usi catre joburi, ci facultatea. Doar cu bac-ul nu vei gasi prea multe joburi bine platite. Poti face orice liceu vrei, cat de prost, cat timp dai la o facultate de top.
Oamenii isi iau masini cu imprumut, deci oricine isi permite

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

AlexxaRo a spus bine.
Trebuie deci sa inveti carte si tinta ta sa fie facultatea. In sistemul bancar (finante) se castiga bine; dar si in IT (in acest domeniu se gaseste mai usor de lucru).

Mai exista si alte "domenii" interzise de lege in care banii se castiga si mai usor. Printre acestea se numara si asta: http://povesticufluturi.ro/......imoral.jpg
De aceea vezi tu pe oameni cu masini scumpe. In spatele acestor oameni trebuie sa fie o istorie.
Este adevarat si ca in unele institutii de stat sunt persoane cu functii inalte care castiga si la 8mii de lei/luna sau poate mai mult.

Orice ai face, daca vrei sa fii cu adevarat fericit nu te rezuma doar la viata aceasta. Cine se sprijineste pe bani va ramanea dezamagit. Pentru ca in curand omul va fi lasat fara nici un mijloc de existenta -pentru ca sa vada ca Dumnezeu este datatorul tuturor binecuvantarilor (intelectuale, financiare, materiale, etc.).

| Sn4k3 a răspuns:

Ce, doar pentru ca sunt romani inseamna ca sunt saraci? Au fost destepti si au facut bani, pur si simplu. Vrei sa castigi mult, trebuie sa fii bun la ceva. In IT se castiga cel mai bine. Deci gandeste-te la ce te pricepi si cauta pe google ce ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ar mai fi de spus nimic. AlexxaRo a spus tot ce gandesc si eu. Poti sa mergi la cel mai bun liceu din Romania ca tot fara facultate nu faci nimic.

| Iunix a răspuns:

Hai că nu e chiar aşa. De exemplu :
2 elevi, unu face un liceu de mate-info şi altul un liceu de filologie. Ambii vor să meargă la o facultate cu o specializare în IT. Crezi că ambii se vor descurca? În condițiile în care cel de la filologie de exemplu a făcut mate din an în paşte şi aia doar în clasa a 9 a şi a 10 a?

Liceul pe care-l faci are şi el un cuvânt de spus în viitorul tău şi dacă o să te descurci la facultatea pe care ai ales-o sau nu. Facultatea e mult mai importantă, corect, dar un liceu cu o specializare potrivită te poate ajuta, adică o să înțelegi mai bine şi nu vei fi total paralel cu ce se vorbeşte la acea facultate.

| wololo a răspuns:

Nu conteaza neaparat ce meserie ai, ci şi cât de bun esti la ea. Şi poți obtine un job bine platit chiar şi numai cu bac-ul. De exemplu, un sofer de tir poate castiga mai mult chiar şi decât un programator IT. Iar dacă vrei să fii un bun om de afaceri, poți face un liceu economic şi să faci multe cursuri de antreprenoriat, iar mai incolo o facultate de economie cum ar fi ASE-ul. Există un curs pentru gimnaziu pe JARomania (cauta pe Google) ca sa-ti faci o idee. Un bun antreprenor are intotdeauna un venit mare.
Dar nu uita, pentru orice îți doresti in viața trebuiesă muncesti!

| Darie_Cornelia_1960 a răspuns:

Ai putea urma un liceu sau facultate de bucatar sau preot este mult de muncit dar pe luna primesti peste 4000 de lei stiu ca tatal meu lucreaza acolo ca bucatar