| Cristian110194 a întrebat:

Am si eu niste intrebari legate de emigrarea in Canada.Pe scurt treaba ar fi cam asa.Eu sunt in ultimul an de liceu si vreau sa dau la Arhitectura.De cand am inceput sa iau si ore in sensul acesta a devenit foarte extenuant si stiu ca e doar inceputul gandindu-ma ca ar fi doar inceputul comparativ cu ce m-ar astepta daca, chiar as reusi sa intru.Deci uitandu-ma la unchiul meu care traieste in Canada de cativa ani,are si cetatenie castiga bine si isi permite orice, mi-a trecut prin cap ideea sa plec si eu acolo.Un alt factor ar fi modul de viata, nivelul de viata de acolo mult peste ce e aici.Acum va intreb care ar fi sansele pentru un tanar ca mine sa reuseasca sa se integreze si sa duc o viata normala acolo daca as merge. Daca cunoasteti oameni care stau acolo si ce cred ei legat de acest subiect sau parerea personala. Orice sfat sau parerea voastra sau a altora care sunt acolo sunt bine primite.Va multumesc!

3 răspunsuri:
| RainboyDash a răspuns:

Da ai dreptate

| Culiceanu_Liviu_1977 a răspuns:

Daca iti doresti foarte mult acest lucru de ce nu e foarte frumos acel loc de prin cartile citite si de pe internet iti dai seama ca nu oricine poate ajunge acolo numai cine are hambitie asa ca iti doresc succes.

| flo1914 a răspuns:

Oriunde ai emigra, ai nevoie de o meserie. Pot sa fie stresanti anii astia de studiu dar dupa terminarea lor, vei incepe sa culegi roadele. Ai un mare avantaj pentru ca e unchiul tau acolo deja. Nu ai spus daca e pe partea franceza( http://www.form.services.micc.gouv.qc.ca/epi/index.jsp?languageCode=en ) sau pe partea federala ( http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/assess/index.asp ). In paranteza ti-am pus primii pasi pe care ar trebui sa ii faci. Atunci cand emigrezi, sunt foarte importante studiile. In cazul tau, poate ai putea sa ti le continui acolo. Incearca. Poate fi o sansa pentru tine.