| andreiqwer a întrebat:

Am si eu o intrebare am 16 ani si vreau sa ma las de scoala si sa fac o meserie de exemplu lacatus ca si tatal meu exista vreo metoda sa ma las de scoala si sa lucrez impreuna cu tatal meu? cum ar fi o ucenicie sa ma invete, un fel de practica desigur cu contract si acte? Acord funda.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa nu mai urmezi scoala daca ai terminat cl. a X-a, in prezent sunt obligatorii 10 clase si apoi poti face ucenicie cu tatal tau.
De asemenea ai fi putut urma o scoala profesionala de profil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

10 clase sunt obligatorii, daca le ai terminat poti renunta la scoala... o idee extrem de proasta de altfel

| dragoshar a răspuns:

Salut. Sfatul meu ar fi să nu renunți atât de ușor la școală. La 16 ani ești tânăr și poți să asimilezi informațiile mult mai ușor decât ai face-o mai târziu. Dacă totuși ești înclinat să renunți, așteaptă totuși să termini clasa a 12-a. În paralel poți să faci ucenicie pentru meseria de lăcătuș la atelierul tatălui tău sau la un alt atelier unde găsești pe cineva dispus să te învețe.