| aaRazvan a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu faculatea/postliceeala.Anul acesta termin liceul si vreau sa fac o postliceeala(astistenta generala) la buget (cu examen desigur). Daca imi place, as vrea sa continui cu facultatea.Eu stiu ca daca faci o facultate la buget, o eventuala 'a doua' este cu plata fara discutie.Intrebarea e simplabig grinaca fac postliceeala la buget si vreau sa intru la facultate mai pot sa intru la buget sau doar la 'cu plata'?

Notes:Facultatea este Carol Davila
Postliceeala Fundeni

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

De ce nu dai direct la medicina? Faci postliceala asta de vreo 3 ani, dupa care faci 6 de medicina, mai faci vreo 5 rezidentiatul, inca ceva specializarea, iesi direct la pesnie cand termini. Cred ca daca faci 3 ani la medicina iti poti echivala pe asistent, daca nu mai poti continua, dar invers nu merge, plus ca sansele sun foarte mari sa nu mai mergi tot la buget la a doua scolarizare la stat, legea invatamantului se schimba in fiecare an si nu prea scapa ei ocazia sa ia nai gramada de la oameni daca o pot face. Deci sfatul meu e sa incerci sa mergi direct la medicina, daca nu intri mergi la asistente, sa nu pierzi anul. Succes!

| Anailyn a răspuns:

Binenteles ca poti sa le faci pe ambele la buget, insa la mine in oras nu este postliceala la buget, doar la cu plata. Cel mai bine ar fi sa intrebi persoane in cauza si sa nu faci dupa cum iti spun unii altii, pentru ca fiecare are "norocul " sau.

| aaRazvan explică:

Multumesc mult pentru reply!
Nu merg de anul acesta la medicina pentru ca m-am hotarat foarte tarziu.La biologie nu am probleme in schimb la chimie este groaznic faptul ca 40% din materia predata la liceu e necesara la facultate.