| IonutEduard a întrebat:

Am si eu o intrebare.La facultatea de jandarmi te poate primi daca ai o cicatrice pe frunte de 3, 4 cm? Va rog cineva care chiar stie cu adevarat, care a incercat / care e deja la o facultate de genu. Mesi!

6 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu exista facultate de jandarmi. Jandarmii au de regula 4 clase sau sunt semianalfabeti.

| Dana211 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca nu sti de ce vorbesti? Exista si facultate in care se pregatesc ofiterii jandarimi, care te pot asigura ca stiu mult mai multa carte in comparatie cu tine.

| IonutEduard explică (pentru Dana211):

Corect! Si mai precis as vrea sa fac facultatea la Falticeni, nu stii ar fi vreo problema daca am o cicatrice de 3, 4 cm pe frunte?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Dana211):

Nu toti jandarmii sunt ofiteri, majoritatea fac o scoala de subofiteri postliceala. Este o mare diferenta intre postilceala si facultate la fel cum este si intre un ofiter si un subofiter. Eu am facut facultate adevarata (nu scoala postilceala) deci nu ai cum sa afirmi ca am mai putina carte ca un jandarm decat daca nu stii pe ce lume traiesti.
Scoala din Falticeni e postliceala.

| Dana211 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu am spus ceva, tu ai inteles altceva... Stiu ce sunt aia subofiteri si ofiteri pentru ca sunt in domeniu si implicit stiu ce pregatire au.Nu m-am luat de pregatirea ta intelectuala, in cazul in care nu ti-ai dat seama, ci am spus ca cei care termina academia si sunt ofiteri au mai multa scoala ca si tine si am scris asta pentru ca nu mi se pare normal sa vorbesti in necunostinta de cauza si sa sugerezi ca jandarmii sunt prosti. Pentru cultura ta generala Cu 4 clase abia poti sa devii vanzator in piata.La janndarmi, pentru subofiteri, ai nevoie de o diploma de bac, iar de ofiteri nici nu se pune problema pentru ca nu ai cum sa faci o facultate fara sa treci de bacalaureat.

| Dana211 a răspuns (pentru IonutEduard):

La Falticeni nu e facultate ci scoala de subofiteri si e foarte putin probabil sa te primeasca. Semnele distinctive se mai trec cu vederea atunci cand nu sunt vizibile, dar la tine nu e cazul din moment ce semul respectiv e pe frunte.