| Mihai543215 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de Politehnica Bucuresti. Eu doresc sa aplic la aceasta facultate intr-un an la Automatica si pe langa faptul ca toti zic ca e extrem de greu si ca foarte putin duc fata cat de cat ok am inteles ca de acolo ies cv in gen programator calculatorul pe aparatelor sau utilajelor, orice are panou electric, insa am vazut ca exista specializari si am inteles ca Automatica si inginerie e cv diferit fata de "calculatoare" si nu stiu ce fac exact la calculatoare. Ies programator pe software? gen doar in fata unui calculator si fac ce am nevoie sau? Si cam ce nivel de dificultate e in comparatie cu automatica si inginerie? Sunt destul de neinformat si confuz.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La AC ai 3 mari specializari.

Prima impartire e la admitere in

Ingineria Sistemelor - aici iesi un fel de ingineri in automatizari (tot ce inseamna utilizaje robotizate si alte astfel de sisteme)

Calulatoare si Tehnologia Informatiei. Acesta sectie se mai imparte odata prin anul 3 in Calculatoare Si Tehnologia Informatiei.

La calculatoare te axezi pe partea de pe hardware si programare embeded (programezi controlere)

La tehnologia informatiei faci programare software