| pasionatauto a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, sunt clasa a 8 a ce medie ar trebui sa am sau ce nota trebuie sa iau la evaluarea nat. ca sa dau la medicina?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Hopa pai stai asa ca medicina e facultate nu liceu laughing

| pasionatauto explică (pentru Catrice):

Pardon am scris gresit happy

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Mai ai pana acolo happy.
Ia o medie buna ca sa te duci la un liceu bun (peste nota 9). Mergi pe științe ca sa te menții in sfera biologiei și a chimiei. Pana la medicina mai ai și te sfătuiesc sa nu te grabesti ca e timp destul sa te stresezi in liceu cu admiterea la medicina laughing. Dacă ai noroc vei da Den profesori care sa explice materia pentru admiterea la medicina, dacă ai ghinion aia e, înveți singur sau cu meditator. In orice caz îți trebuie o medie destul de mare sa ajungi la un liceu bun. Succes!

| Eireann a răspuns:

Nu conteaza nota de la evaluarea nationala. La majorutatea facultatilor de medicina media de la bac conteaza cam 10% (evident ca trebuie sa promovezi). 90% este examenul de admitere. Notele variaza de la an la an.

| wpAbby a răspuns:

Mai intai termini liceul si abia dupa dai la medicina happy Incearca sa iei note cat mai mari pentru a ajunge la un liceu cat mai bun. De preferat este sa urmezi un profil real (matematica-informatica / stiintele naturii). Este mai indicat stiinte ale naturii in cazul tau.

| IoanaMaria321 a răspuns:

Dacă vrei să dai medicină la universitate (Medicina este in universitați, nu in licee). De exepmlu eu la limba si literatura Romana am luat 7.80 și la mate am luat 4, 50 (sunt slabă la mate)
Ca să dai la medicină pe viitor iți recomand să intri la specializarea științele ale naturii (Unde iți dă materiile de Biologie, Fizică & Chimie). Trebuie nota 5 pentru a trece la liceu și la Bacalaureat trebuie un 6 ca să obtii diploma pentru. Bacalaureat (abia sunt in clasa a 10-a A, la științele ale naturii)