| leoleutzu395 a întrebat:

Am și eu o întrebare, sunt în clasa a 11 a și după ce termin liceul vreau sa ma duc pe medicina, dar nu știu dacă sa dau la medicina generala sau veterinara în București. Voi care credeți ca este mai frumoasa și mai interesanta? Și care este salariul unui medic și medic veterinar. Dau fundă, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La medicina generala vorbim de 6 ani plus rezidentiatul. Esti "domnul doctor" pe viata. Salariul este mic pentru rezidenti dar in timp ajungi medic specialist si ai un salariu bun, plus ce mai pica de la oameni happy La veterinar statutul si salariul este mult mai mic, din ce am auzit de la cei ce lucreaza ca veterinar. Lucrezi cu animale (oi, vaci, porci, cai etc) Suporti mirosul de animal sau esti genul care nu poate intra intr-un grajd? Trebuie sa te bagi in rahat (la propriu) pentru a trata un animal dintr-o gospodarie, nu toate animalele sunt tinute pe fan uscat...Medic general esti mult mai curat si mai respectat, nu ai ce compara cu un simplu medic veterinar. Nu zic ca la veterinar e usor dar medicina pentru oameni este intr-o alta liga. Este greu sa intri la medicina dar si mai greu sa termini ca medic. Poate iti alegi o specializare care iti place pentru rezidentiat. Ai cardiologie, endocrinologie, ortopedie, pediatrie...o gramada de ramuri frumoase

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Medicina generala clar, si apoi iti alegi o specializare care vrei si este mult mai okey, sa fi la oameni, nu doar la animale, e si mai banoasa aia la oameni, la spital sau oriunde, daca-ti da cineva un cadou si 100 lei iti da, la animale cine dracu da? Zic asa ca un exemplu fie si minor. Plus salariu mai mare, ca na, e mai important sa tratezi oameni. Deci fruntea sus si baga medicina generala, intre timp ta gandesti ce specializare ai vrea, de ex rezidentiatul pentru diabet, nutritie si boli metabolice e 4 ani, la altele e 5, depinde de specializare.
Evident ca nu-ti garanteaza nimeni post in Bucuresti din prima, dar nici la animale nu prea.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu daca tii mintea stirea de acum 2-3 luni cand o tanara s-a aruncat de la etaj pentru ca, spun apropiatii, era absolventa de medicina veterinara si nu isi gasea de lucru dupa ce si-a stors creierul invatand atatia ani. Si chiar asta e adevarul trist. Un medic veterinar nu are posibilitati de angajare, nimeni nu angajeaza medici veterinari si singura solutie e sa iti deschizi tu cabinet ceea ce e foarte costisitor, complicat si foarte posibil sa nu iti mearga. In plus facultatea e grea si s-ar putea sa nu iti placa, nu e vorba numai de catelusi si pisicute, astea sunt 1%din ce inveti acolo.
La medicina generala e mult mai greu, e o facultate care iti mananca timpul, banii (pentru ca trebuie sa stai foarte mult la facultate si in timpul liber sa inveti deci trebuie sa ai bani sa te intretii, deci sa te intretina cineva pentru ca un job va fi imposibil). Iar dupa ce ai terminat si ai facut rezidentiatul trebuie sa iti cauti un post. Cunosc o doctorita care a terminat rezidentiatul in chirurgie (ceva extrem de greu) de cativa ani si e distrusa ca nu isi poate gasi un post nicaieri in tara asta iar acum face voluntariat pe unde apuca. In strainatate ai mai multe sanse dar in Romania nici cu medicina nu mai e nimic sigur. Pierzi atatia ani invatand si apoi nu gasesti unde sa lucrezi...

| Eireann a răspuns:

Medicina veterinara si medicina umana sunt tot 6 ani de facultate. La umana sunt mai putine sanse sa te muste un pacient. Ca "domnisoara medic" (ca nu toti avem doctorat), eu personal am un respect imens pentru medicii veterinari. La oameni e o singura anatomie, pacientul spune singur ce il doare si de cand plus ce boli au avut toate rudele cu pana la 3-4 generatii in urma. Animalele nu te cunosc, sunt stresate, potential agresive, ascund semne de boala si tot ce ai la dispozitie e tanti cu bichonul care nu a mancat de 2 zile si nu stie de ce. Nu spun ca la oameni e usor, e foarte multa munca, nu e o facultate usoara si nici munca de dupa nu este. In ambele domenii o sa ai de invatat pe tot parcursul carierei, tehnologia avanseaza si trebuie sa tii pasul. Despre salariu e greu de estimat. Conteaza daca lucrezi la stat sau privat, ce specializare ai, daca lucrezi in Romania sau nu, etc.

| christine99 a răspuns:

Amandoua sunt frumoase. La tara este nevoie obligatoriu de un veterinar, cine are cai, vaci sau orice fel de ferma de animale are nevoie de ajutorul unui medic veterinar. Si in medicina umana este nevoie de specialisti. Efortul financiar pentru amandoua este imens, cat si faptul ca dureaza 6 ani plus alte specializari. Mai gandeste-te si la inginerie, ca un plan B.