| Iulian000 a întrebat:

Salut.Am si eu o problema(scuzati categoria daca nu e care trebuie). sunt clasa a X-a si vreau ca,dupa ce termin liceul si dau bacul, daca il iau bineinteles, sa intru la Politehnica(sectia Automatica si Calculatoare)...si intrebarile mele sunt:
1)Ce examene dau la admitere?
2)Conteaza media de la BAC?
3)Care e diferenta dintre locurile cu taxa si cele fara?
4)Daca vreau sa intru la cel cu taxa cati bani dau?
5)[si ultima]Daca intru la cele bugetate e vreo diferenta legata de modul de predare sau de cel de invatare?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. Se da un test scris tip grila la matematica.
2. Poate sa conteze in calculul mediei finale de admitere --- nu stiu daca la toate universitatile tehnice din Ro, dar la cea din Cluj media de la bac este luata in calcul ( vezi, in link:http://www.utcluj.ro/admitere/licenta/automatica-si-calculatoare/
3.Candidatii admisi pe un loc "cu taxa" platesc(de obicei in 2 rate) o taxa anuala de scolarizare.In schimb, cei admisi pe locuri "fara taxa"( sau bugetate) nu platesc taxa anuala de scolarizare. Universitatile particulare scot la concurs doar locuri "cu taxa"--- cele de stat, atat locuri "cu taxa" cat si "fara taxa".La cele de stat, daca ai rezultate bune la invatatura, poti trece de la"cu taxa" la "fara taxa".
4. Valoarea taxei anuale este diferita de la o universitate la alta --- cauta pe site-urile universitatilor tehnice din Bucuresti, Cluj, Iasi etc.
5.Nu exista nicio diferenta! Cursurile, seminariile, laboratoarele sunt identice. De asemeni, evaluarea activitatii profesionale a studentului, frecventa si alte obligatii sunt acelesi pentru toti, indiferent ca unii sunt la "cu taxa" si altii la"fara taxa".

2 răspunsuri:
| dennixtreme a răspuns:

1. 2 teste grila de 18 intrebari fiecare, unul la matematica(analiza + algebra), unul la fizica( mecanica, termodinamica, electricitate)

2. conteaza 25%

3. in afara ca platesti bani semestrial, nu

4. 2000 ron pe semestru

5. nu

| dennixtreme a răspuns:

Asta daca te referi la Politehnica din Bucuresti