| littlegirl1156 a întrebat:

am terminat cl.9 si ma gindesc sa ma duc la colegiu in domeniul-Turism. Imi puteti spune cu ce se ocupa oamenii care invata de turism? ce lucreaza, ce fac ei? Informati-ma va rog macar cu ceva!

4 răspunsuri:
| EugenShiAtat a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa alegi turismul faci franceza engleza si germana dar foarte multa geografie cam 4 ore pe saptamana in Bucuresti asa se procedeaza

| Alex96CM a răspuns:

I- bazele restauratiei
II- organizarea activitatii unitatilor de alimentatie si turism
III- igiena si securitatea muncii in turism si alimentatie... practica prin diverse locuri, etc. Oricum nu e un profil prea bun care sa te duca spre o cariera frumoasa in viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă studiezi turism poţi deveni ghid turistic şi te poţi plimba prin toată România ( sau toată lumea ), poţi lucra în agenţii de turism, hoteluri şi multe altele.

| XмιѕтιqυєX a răspuns:

Păi, la turism trebuie să ştii foarte bine franceza şi engleza iar dacă vrei la turism chiar aşa mult trebuie să înveţi cele 2 limbi la perfecţie : engleza, franceza. Şi e frumos la turism, vizitezi locuri, oraşe, ţări!

Baftă!